Městská policie

Třebechovice pod Orebem

Novinky

Chodci a reflexní prvky

23.01.2018 | od Capek | vloženo do: informace

V únoru 2016 vstoupila v platnost novela zákona o silničním provozu, která chodcům za špatné viditelnosti nařizuje nosit reflexní prvky.

„Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“

Pokud se tedy chystáte jít pěšky mimo obec za soumraku, v mlze nebo dokonce ve tmě, vaší povinností je nosit reflexní pásku pro chodce nebo jiný reflexní prvek, díky kterému budete pro motoristy na silnicích dostatečně viditelní.  

Z hlediska vlastní bezpečnosti je však samozřejmě dobré využít reflexních prvků všude tam, kde hrozí, že řidič nemá možnost chodce bezpečně rozeznat – tzn. například v obci v místech, kde se pohybujete po krajnici a kde není dostatečné veřejné osvětlení.

Počet nehod způsobených špatnou viditelností chodců je velmi vysoký a vhodný reflexní prvek může vám nebo vašim dětem zachránit život.