Městská policie

Třebechovice pod Orebem

Novinky

Pomocníci na přechodu pro chodce

15.10.2015 | od Capek | vloženo do: informace, Zprávy

V průběhu října budou na dění na přechodu pro chodce, v ulici Pardubická, dohlížet v pracovních dnech mezi sedmou a osmou hodinou pomocníci. Jedná se o dobrovolníky, kteří budou řádně proškoleni a budou mít pověření od obce s rozšířenou působností (Hradec Králové).Úkolem bude zajistit bezpečné přecházení dětí při cestě do školy. Tyto osoby se na pozemní komunikaci budou pohybovat v reflexních prvcích v ranní době od 07.15 hod. do 08.00 hod. a pomocí zastavovacích terčů mohou zastavit vozidlo před přechodem pro chodce, pro bezpečné přecházení dětí přes přechod. Zákon o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb.§ 79 Zastavování vozidel(1) Zastavovat vozidla je oprávněn: j) osoba pověřená obecním úřadem obce s rozšířenou působností k zajištění bezpečného přechodu dětí a školní mládeže přes pozemní komunikaci v blízkosti školního zařízení (dále jen „pověřená osoba“); pověřená osoba je povinna při výkonu činnosti být označena podle prováděcího právního předpisu,Jak se bezpečně chovat na přechodu pro chodce? Zde je několik rad, které vydal Besip na jednom ze svých letáků:

  • Vždycky se podívej nejprve vlevo, odkud může auto přijet nejdříve, pak vpravo, to kvůli jistotě, že v pořádku přejdeš i druhou půlku přechodu, a pak ještě jednou vlevo, jestli se tam něco nezměnilo.
  • Nikdy nepřecházej mezi zaparkovanými vozidly ani před nebo za autobusem, který stojí na zastávce – řidič přijíždějícího auta tě neuvidí ani, když mu vstoupíš do silnice u nějakého velkého předmětu, jako jsou popelnice, kontejnery nebo reklamní poutače.
  • Nemysli si, že na přechodu máš vždy a za všech okolností přednost – auto, které jede třeba padesátkou, stěží zastaví jen proto, že před něj někdo na poslední chvíli vběhl na přechod.
  • Při čekání u přechodu nebo při cestě po chodníku se s kamarády nepošťuchujte – stačí jeden krok do vozovky, kde zrovna jede auto, a neštěstí je na světě.